05352718112

Tango Özel Ders Ne İşime Yarar ?
Tango Pratik Neden Var ?

Tango Özel Ders Ne İşime Yarar?

Tango öğrenmek isteyen dansçıların çoğu özel dersi deneyimlememiş olabilir. Ancak, özel dersler dansınızı gerçekten geliştirmek istiyorsanız bir gereklilik.

Özel ders alarak dansınızın zayıf ve güçlü yönleri hakkında farkındalığa ulaşmanızı sağlayacak derin bir değerlendirme yapabilirsiniz.

Grup derslerinde etrafınızda 10,20, 30 tane başka öğrenci varken , eğitmenle birebirde beş dakikalık bir zamanınız olacak. Eğitmen size muhtemelen bazı ip uçları verecek, örneğin omuzlarınızı serbest bırakmanız gerektiğini birkaç kez hatırlatacak, fakat bir özel derste olabilecek, bölünmeden tam bir dikkatle alacağınız dersle a) değiştirmeniz gereken alışkanlıklarınızı fark edecek b) bu alışkanlıkları nasıl değiştirebileceğinizi öğrenebileceksiniz.


Ayrıca ,derste anlatılan konunun zorluğundan bağımsız olarak öğrenmek için daha çok zaman ihtiyaç duyan ya da grup derslerinde sürekli geriden geldiğini hisseden öğrenciler özel dersler için iyi birer aday olabilirler.

Özel dersler, grup derslerinde kursiyerlerin ortalama hızından daha farklı ilerleyen ya da daha farklı ilerlemek isteyen katılımcılar için en iyi seçenektir. Kendi seviyesindeki dansçılarla dans etmekten sıkılmış ya da heyecanını kaybetmiş bu sebepten daha hızlı öğrenmek isteyen ya da bu yolda olan katılımcılar, eğitmenle birebir ders almaktan daha fazla keyif alacaklardır.

Özel dersler bireysel veya çift olarak alınabilir. Ben, özel dersleri çift olarak ya da düzenli katılabileceğiniz biriyle almanızı tavsiye ederim. Çift olarak katıldığınız dersin güzel yanı size belirli bir kişiyle iletişim kurmanızı ve dans etmenizi öğretmek, eğer gerçekte geliştirmek istediğiniz bireysel dansınız ise özel dersi tek başınıza almanız daha iyi olacaktır.


Grup derslerinde her şey tıkırında gidiyorsa bile katılımcılar bazen kendilerini özel derse teşvik etmeliler. Herkes az da olsa yanlış alışkanlıklara sahip, ara sıra bunların hatırlatılması ve nasıl değiştirileceğinin gösterilmesi güzel olacaktır.

Her durumda, eğer özel ders alıyorsanız egolarınızı kapının dışında bırakın. Eğitmeniniz, yanlışlarınızı düzelttiğinde sabırsız olmamaya veya savunmacı bir moda geçmemeye çalışın. Eğer mümkün olduğu kadar açık olursanız dersten en iyi şekilde yararlanırsınız. Asıl amcanız da bu!

Özel dersler grup derslerinden daha pahalı olabilir. Ama kesinlikle paranızın karşılığını fazlasıyla alacaksınız. Sadece, tarzını ve tekniğini beğendiğiniz ve ders alacağınız eğitmenin nitelikli ve deneyimli olduğundan emin olun yeter.

Avantajları: Eğitmenle birlikte sürekli çalışma imkanı. Kendi ritminize göre çalışma imkanı. Bir Profesyonelle dans etme imkanı.
Dezavantajları : Grup derslerinden daha pahalı (fakat buna değer). Sadece özel derste dans ediyorsanız sadece bir kişiyle dans ediyorsunuz demektir bu da sizin farklı seviyedeki farklı dansçılarla dans etmeye adapte olmanıza yardımcı olmayacaktır.

Tango Pratik Ne İşe Yarar ?

Pratikler ciddi anlamda hakkettiği değeri görmemekte. Çoğu dansçı milongalarda dans etmeye hazır olduklarını hissettiklerinde pratiklere katılmayı bırakıyor, fakat bu bir hata. Nasıl ki kimse ders almayı bırakacak kadar mükemmel değilse, kimse pratiklere gitmesine gerek kalmayacak kadar ileri seviye bir dansçı da değildir. Diğer avantajlarının yanında, pratikler katılacak en ucuz aktiviteler, bu sebepten pratik yapmak, sosyalleşmek ve eğitmenizden yardım almak için pratiklere katılmak basit bir yol.


Milonga formatının aksine pratiklerde partnerinizle konuşmak ve tam başarılı olmadığınız yeni adımlar denemek kabul edilebilir. Buna rağmen burada iki önemli not düşeceğim.

İlk olarak, pratik esnasında halen salon akışını takip etmelisiniz ve akıştaki diğer çiftlere saygılı davranmanız gerekir.

İkinci olarak, konuşmanın serbest olması dans ettiğiniz herkesi düzeltmekte özgür olduğunuz anlamına gelmez. Dans ettiğiniz kişinin daha az deneyime sahip olması, ona bir şeyler öğretecek nitelikte olduğunuz anlamına gelmez. Her zaman dans ettiğiniz kişinin seviyesinde dans edin ve öğretme işini eğitmene bırakın.

Avantajları: Ucuz, rahat bir ortam, dans pistinde konuşmak serbest ve ulaşabileceğiniz bir eğitmen olması.

Dezavantajları: İleri seviye dansçılar pratiğe katılmak için çok ileri olduklarını düşünürler ve pratiğe katılmazlarsa, pratiğe katılan dansçıların seviyelerinin nispeten düşük olması dışında hiçbir şey.

Orjinalden Çeviri: Oğuzhan Zehiroğlu

Kaynak: lifeisatango blogspot

Paylaşmak için...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter