05352718112

Tango Nedir, Ne Değildir?

Tango, son zamanlarda daha çok tanınmaya başlasa da hakkında hala bir sürü mit var. Çoğumuz için tangonun yaptığı çağrışım ya Şehnaz Tango’yla, ya da ağızda gülle yapılan yürüyüşle sınırlı. Neleri ne kadar doğru biliyoruz, Tango tutkunun dansı mı? Tango gerçekten zor mu ?

Tango, hayalimizde belli kalıpları olan bir dans, ağızda bir gül, sert tavırlarla atılan adımlar, yapılması zor figürler, bacaklarını birbirine doğru savuran bir adam ve bir kadın … Tango kim tarafından nasıl bir bedduaya maruz kaldıysa, tam olarak alakası olmayan ne varsa tangoyla ilişkilendirilmiş. Belki bu noktada farklı stilleri konun dışında tutmak daha doğru, ancak söz konusu Arjantin Tangoysa o zaman konuya biraz açıklık getirmek gerek.

Arjantin Tango Dünyanın En Kolay Dansı

Arjantin Tango, bir kültürün ürünü. Arjantin’de yaşayan belli bir yetenek ya da dansçı grubunun üzerine kurallar kitabı yazdığı bir dans kesinlikle değil. Paylaşmayı, birlikte durmayı, birlikte hareket etmeyi, müzik eşliğinde sarılmayı ve birlikte yürümeyi esas almış bir dans. Küçük çocukların, kocaman insanların keyifle yaptığı ve büyüsünün bütün dünyayı sardığı bir dans gerçekten zor olabilir mi?

Bu iddianın savunucusu olmamın temel sebeplerinden biri yıllardır verdiğimiz eğitimlerden sonra herkesin kolaylıkla bu dansı yapabiliyor olması. Üstelik katılımcıların her yaştan ve daha önce herhangi bir dans kursu almamış olmalarını göz önünde bulundurursak, kafalardaki tabulara rağmen ortaya çıkan sonuç büyü gibi bir şey oluyor. Kelimenin tam anlamıyla kızgın kumlardan serin sulara…

Aşkın ve Tutkunun mu Dansı ? Yoksa ?

Burada bir karışıklık var, sapla samanı birbirinden ayırmak gerek. Dansa, tangoya aşkla, tutkuyla bağlı olabilirsiniz. Ancak dans ederken karşındakine her sarıldığında aşktan alev alev yandığımız düşüncesi, güneşe çıkan vampirleri hatırlatıyor ve gülüyorum. Yanlış sloganlar, yanlış ifadelerin yılar içinde bu yanılgıya sebep olduğunu düşünüyorum. Olabilir, aşık olduğun birine sarılıp dans etmek isteyebilir, ya da sarılıp dans ettiğin kişiye aşık olabilirsin. Ama aşka giden yolda tango, hayatımızdaki paylaşımlardan sadece bir tanesi. Mevzuya farklı bir anlam yüklememek gerek.

Partnersiz Tango Mu Yapılır?

Tango kursuna başlamak isteyenlerin akıllarındaki yanlış imajlardan birisi de kurslara yanlarında partnerlik edebilecek biriyle gitmeleri gerektiği. Bu düşüncenin altında tam olarak ne yatıyor emin değilim, ama yalnız katılmak isteyenin sadece siz olmayabileceğinizi bir düşünün derim. Kurslara yalnız da katılsanız, bir arkadaşınızla da katılsanız dersler de hep aynı kişiyle dans etmeyeceğini bilirseniz , yalnız katılmak daha kabul edilebilir bir şeye dönüşebilir.

Benim Ezberim Hiç İyi Değil, Ben Yapam Ki.

Dans dersi denince adımlar, 1-2-3, sayılar akla geliyor. Arjantin Tangonun sayılarla işi yok, bir şey ezberlemek zorunda değilsiniz. Tango doğaçlama esaslı bir dans. Tabi ki daha birlikte daha güzel görünen bir dansınız olması için teknik detayları, püf noktaları var. Bu detayları da sistemli bir şekilde aktarabilmek için bazen alışılagelmiş şablonları bazen de faydalı gördüğümüz şablonlar üretip katılımcılarla paylaşıyoruz. Sonra da bu şablonları bozup tamamen dansçının insiyatifine bırakıyoruz. Böylelikle dansçı neyi neden yaptığını öğreniyor. Hepsi bu.

Yazan: Oğuzhan Zehiroğu

Paylaşmak için...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter