05352718112

Basit, Mükemmelse Güzeldir.

Tango üzerine düşünmenin, dansınızın gelişim hızına daha da önemlisi tangoyu doğru algılayabilme ve uygulayabilme oranına direk etkisi olduğuna inanırım. Derslerimde de şunu hep söylerim, belki siz de hatırlarsınız. “ilk derslerde daha çok konuşacağım, çünkü tangonun felsefesini size anlatmam gerek.”

Bu anlatımlara paralel, benimsediğim “basit, güzeldir.” düşüncesini destekleyen güzel bulduğum bir yazıyı, düşüncelerinizi ve dikkatinizi bu noktaya çekmek adına Türkçeye çevirip kendi seçtiğim bir başlık ekleyerek sizinle paylaşıyorum.

Sevgiyle…

BASİT, MÜKEMMELSE GÜZELDİR.

Tangonun eğlenceli yanlarından birisi farklı tango topluluklarından insanlar tanımak ve onlardan öğrenmek. Dün, tanıştığımız Mumbaili sevimli bir çift, Hindistan’da tandaların yalnızca 3 temaya bağlı olduğunu söyledi: “Çünkü insanlar çok fazla adım bilmiyorlar ve bu yüzden kadınlar sıkılıyor.”

SADE DANS ETMEK

Bu söyledikleri bana burada(Londra) nasıl dans ettiğimizi, basit adımlarla dans etmekten sıkılıp sıkılmadığımı düşündürdü. Tangoyla ilgili genellikle hoşuma giden şey şu, daha deneyimli dansçı, daha basit dans. Süslü hiç bir şey yok. Heyecan yürüyüşün içinde, müzikalitede, sarılmada. Sade dans etmek en iyisi.

Buna karşın, daha az deneyimli dansçılar daha çok şey yapmaya meyilliler. Enrosque’ler, sacada’lar, dönüşler-dönüşler-dönüşler, az yürüyüşler, bekleme sıfır…Şunu anlayabiliyorum, kadın sıkılabileceği için endişeliler.Fakat baylar bayanlar Son Dakika Haberi :
“Eğer bir kadın, müzik ve yapabileceğinin en iyisini yapan bir erkek varken sıkılmışsa, bu kadının sorunudur, adamın deiil.” Bir de, çok fazla adım dansın içine giriyor.

ÇOK FAZLA ŞEY YAPMAK

Bir dansçı çok fazla şey yapmak istediğinde hareketler çoğu zaman aceleye geliyor. Hareketler müzikle yapılmıyor.Adam aksını kaybediyor, bu yüzden kadın tandanın çoğunu durumu idare etmekle ve kendi aksını korumaya çalışmakla geçiriyor, müziği dinleyecek ona göre dans edecek enerjisi bile kalmıyor. Kadın da çaresizce süslemeler eklemeye çalıştığında aynı durum yaşanıyor: Müzikalite, aks ve birliktelik, hepsi gidiyor.
İyi bir müzikle birliktelik içerisinde yürüyüş böyle mükemmelken bazen insan yeni şeyler ögrenmeye neden ihtiyaç duyuyor merak ediyorum.

HAREKETLERİNİZİ TEMİZLEYİN (çalışıp eksiklerinizi giderin)

Dans basit ve güçlü olsa bile, hareketlerinizin kalitesi daima geliştirilebilir. Aldığım bale derslerinde, eğitmen sürekli bize “hareketlerinizi temizleyin” derdi. O bunu söyledikçe, dönüşlerimiz ve dengemiz gelişirdi. Bunu tangoya uyarlarsak, bu sihir gibi bir şey olur. Her ne şekilde dans edersem edeyim, sadece yürüsem ya da komplike hareketler de yapsam, “hareketlerinizi temizleyin” sözü üzerine basitçe düşünmek dansa ekstra çekicilik güzellik katar:

Kalite. Mükemmel aks. Daha iyi birliktelik. Daha temiz ocholar.

Orjial Metin: tango-space.com quality-of-movements
Çeviri: Oğuzhan Zehiroğlu

Paylaşmak için...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter