05352718112

Düğün Dansı Nasıl Muhteşem Olur?

Hayatınız en heyecan verici günü, genç kızların rüyalarını süsleyen uzun kuyruklu bembeyaz gelinlikler, alkışlar eşliğinde muhteşem bir düğün dansı. Gerçeklerin, hayallerinizden çok uzakta kalmaması için hangi ayrıntılara dikkat etmeniz gerek?  Siz, 10 yılı aşkın süre içerisinde düğün dansı ve Arjantin Tango şov koreografileri hazırlarken edindiğim tecrübeler ışığında, düğün dansınızı baştan sona etkileyecek ve genelde yapılan yanlışlardan sizi kurtaracak tavsiyelerde bulanacağım. Özellikle Samsun ve çevre illerden ders almak isteyen öğrencilerimizinde düğün dans derslerinden önce de mutlaka okumalarını tavsiye ederim.

Korkularınızı Yenin

Çoğu Türk erkeğinin dansla pek arasının olmadığı bir sır değil. Bu sebepten bu tavsiye daha çok damatlara.
Hayatınız boyunca dans tekliflerine mesafeli durmuş hatta şimdiye dek hiç dans etmemiş olabilirsiniz. Bunu sorun etmeyin, çünkü şimdiye dek size kimse nasıl dans edeceğinizi göstermedi. Düğünden önce yapacağınız çalışmalarla dans etmek sizin için artık alınması gereken bir risk olmaktan çıkacaktır. Üstelik düğün dansı koreografisi sizi dans esnasında boşluğa düşmekten kurtaracak bir can simidi bile olabilir. En güzel gününüzde düğün dansından keyif almaya odaklanmak, anı yaşamanıza yardımcı olacak, hazırlıkların da daha keyifli geçmesini sağlayacaktır.

Düğün Dansı İçin Gelinlik Nasıl Olmalı?

Muhteşem bir ilk dans için gelinlikle ilgili birkaç ayrıntıya dikkat etmek gerek. Aksi taktirde karşılaşacağınız küçük zorluklar günün koşturmacasıyla birlikte canınızı sıkabilir, harcadığınız enerjinizi ve yaptığınız tüm hazırlıkları çöpe atmanıza sebep olabilir.

Gelinliğinizin modelinin, aldığınız düğün dansı derslerinizin uygulanabilir olmasına etikisi çok büyük. Yapılan yanlışlardan bir tanesi, derslerde spor kıyafetlerle koreografiye hazırlanıp düğünde giyeceğiniz tarlatanlı gelinliklerin hesaba katılmayışı oluyor. Dolayısıyla dans derslerinden sonra sıra düğün günü uygulamaya geldiğinde çiftlerimiz bırakın dans etmeyi belli bir mesafede dans tutuşunu bile gerçekleştiremiyor. Bu sebepten eğer gelinliğinizi seçmediyseniz, ve sıra dışı bir dansla düğününüze başlamak olmazsa olmazınızsa, tarlatansız, ayaklarınızı daha özgür kullanabileceğiniz, erkeğin kadına belli bir mesafeye kadar yaklaşabileceği ve birlikte rahat hareket edebileceğiniz uzunlukta modeller tercih edebilirsiniz. Eğer gelinliğinize çoktan karar verdiyseniz, mutlaka düğün dansınızı hazırlayacak olan koreografı bu konuda bilgilendirerek, sizin için hazırlayacağı koreografinin gelinliğinize uygun olmasını sağlayabilirsiniz.

Düğün Dansı için Ayakkabılar Nasıl Olmalı?

Sevgili Gelinler,
Seçtiğiniz yüksek topuklu, şık ayakkabılar eğer çok konforlu değilse, ki büyük ihtimalle olmayacak, dans etme düşüncesi bile sizi yormaya yetecektir . Eğer mümkünse, düğününüz boyunca giyeceğiniz ayakkabılara alternatif, dans ederken giyeceğiniz başka bir ayakkabı bulundurmak sizin için bir kurtuluş olabilir. Bunun için biraz daha alçak topuklu ve esneyebilen tabanı olan bir ayakkabı işinizi fazlasıyla görecektir.

Sevgili Damatlar,
Şık bir ayakkabı için, sivri, uzun burunlu bir ayakkabı tercih ettiyseniz muhtemelen dansınız boyunca gelinin ayağına basacaksınız. Damatlar için uzun burunlu olmayan ayakkabılar tercih edilmesi, hem damat hem de gelin için oldukça rahatlatıcı olacaktır.

Düğün Dansı Müziğini Nasıl Seçmelisiniz?

Seçilecek şarkının evlenecek çift için özel bir anlamı olması doğru bir tercih olabilir. Ancak, şarkının hem sözlerinin hem de dinamiklerinin dans edilebilir nitelikte olması gerektiğini unutmamak gerek. Örneğin çok sevilen bir tango şarkısı olan “Sevdim Bir Genç Kadını” parçası ilk dans için çok tercih edilen bir şarkı olmasına rağmen, şarkıda yer alan “Gitti o dönmeyecek” , “Şu karanlık günün elbet gelecektir sonu “ sözleri, günün anlamı ve güzelliğiyle oldukça çelişmekte. Bununla birlikte dans edeceğiniz parçanın seçimini tamamen koreografınıza bırakmak yerine, sizin belirlediğiniz alternatifler içinden koreografınızın bir öneride bulunması izlenecek en doğru yol olacaktır. Düğün dansı parçanızın sizinle ilişkili olması, daha hissederek dans etmenizi, bu da yapılan dansın daha hoş görünmesini sağlayacaktır.

Yazan: Oğuzhan Zehiroğlu

Düğün Dansı Dersleri hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Paylaşmak için...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter