05352718112

7 Maddede Erkeklerin Dans Fobisine Son Veren TangoBir taraftan erkek adam oynamaz tabusu, diğer taraftan düğünlerde oturmaya mı geldik baskısı. Hal böyle olunca baskılara dayanamayarak son dakikada alınan dans etme kararı, keşke yapmasaydım dediğiniz pişmanlıklara dönüşebiliyor. Bu serüvenlerden geçen erkeklere bir de Tango derseniz, “Yok artık, daha neler, zordur o !” tepkisi almanız olası. Oysa Tangonun zor değil bilakis herkesin yapabileceği bir dans olduğunu gösteren işte 7 sebep.

1-Dans denilince akla, ezberlenecek bir sürü karışık adım dizisi geliyor. Oysa Arjantin Tango doğaçlamaya dayalı, karşılıklı enerji alışverişine dayanan, basit tanımıyla erkeğin yönlendirdiği, kadının takip ettiği bir iletişim üzerine kurulu. Temel duruş, tutuş ve birlikte hareket etme mantığını öğrendikten sonra gerisi çok kolay, tam manasıyla bu dansın ezberle işi yok.2- Tango çoğumuzun hayal dünyasında, fantastik bacak hareketleriyle dolu , akrobatik, oldukça zor bir şov dansı. Oysa gerçekte Arjantin Tango, Arjantinlilerin yerel sosyal dansı, yani yedi yaşındaki çocuk da yetmiş yaşındaki ihtiyar amca da partnerine sarılıp küçük adımlarla dans ediyor. Tangonun şov dünyasının yanında, sosyal dans dinamikleri barındıran bambaşka bir dünyası daha var. İşte derslerde öğretilen de tam da bu!


3- Arjantin Tango için atletik bir vücuda, ya da esnek bir omurgaya sahip olmak zorunda değilsiniz. Yürüyebiliyor olmanız dans edebilmeniz için yeterli. Partnerinizle tutuşun ve keyifli bir yürüyüşe çıkın. Keyifli dans etmek için sınırları zorlamanıza gerek yok.


4- Erkek adam oynamaz tabusu! Neyse ki Arjantin Tango Türk erkeklerinin imdadına yetişiyor. Bu dansın erkeğin duruşuna karizma katan bir yapısı var. Öyle ki, hayatı boyunca dans etmemiş ereklerin, dans edebildiklerini ve bu dansın kendilerine yakıştığını gördüklerinde yaşadıkları sevinç, paha biçilemez.


5- Daha önce dans etmemiş olmak, ya da dans edemiyor olmak zaman zaman kadınlar için de bir korkuya dönüşüyor. “Ben hiç bilmiyorum ama” diyerek tango dersi için arayanların sayısı inanın hiç de az değil. Arjantin Tango adım adım, tamamen yürüyerek başladığınız bir dans, zaman içinde basamak basamak, lego gibi uç uca ekleyerek geliştirdiğiniz, pratiğe dayalı bir dans. Lisedeki dersleri sevmemize sebep hocalarımız olduğu gibi, tango eğitmeni izlediği yolla fark ettirmeden sizin tangoyu öğrenmenize ve sevmenize vesile olabilir.


6- Tango dansının sürekli tekrar eden ritmik bir alt yapısı yok, ezbere dayalı bir dans olmadığını da düşünürsek, partnerinizle beraber hareket ettiğiniz sürece tangoda yanlış adım, yanlış zaman diye bir kavram yok.


7- Tangonun kalıplaşmış bir vücut pozisyonu ya da tutuş pozisyonu yok, bundan ziyade rahat vücut pozisyonu, partnerlere göre rahat dans tutuşu şekilleri var. Amaç rahat etmek, kadın veya erkek, partnerinizi rahat ettirmek üzerine kurulu olunca dans etmek çok daha kolaylaşıyor. Estetik ve zarafet amaçlıyorsanız, zaman içinde doğru teknikle zaten bedeninize yerleşiyor, bu dansta güzel görünmek için zorlamaya gerek yok.

Yazan: Oğuzhan Zehiroğlu

Paylaşmak için...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter